Штучні водойми

Формулюємо технічне завдання для створення штучного водоймища

На початку необхідно визначити, для чого потрібен водойму, і якого декоративного ефекту потрібно домогтися:

  • це нерухома гладінь води, що дає спокій;
  • дзюркотливі струменя маленького водоспаду;
  • місце, де можна посадити різноманітні водні рослини;
  • водойма як елемент композиції;
  • купальня, де можна охолонути в полуденну спеку;
  • місце існування для риб та іншої водної живності.

Цей список далеко не повний. Багато варіантів комбінуються. Купальню, наприклад, можна поєднати зі спокійним водоймою біля майданчика для відпочинку.

Вибір функціонального призначення стане відправною точкою при виборі стилю майбутнього водоймища.

Якщо планування штучної водойми здійснюється в рамках ландшафтного проектування ділянки, то його стиль виробляється разом з концепцією всього саду.

Часто потрібно спорудити штучну водойму на вже освоєному ділянці. Перед цим необхідно уважно оглянути територію, визначити точки найкращого сприйняття майбутнього водоймища.

Складаємо докладний план і проводимо «інвентаризацію» навколишнього простору

Штучна водойма буде потрібно вписати в існуючий ландшафт, правильно розташувати його щодо будинку та інших об'єктів саду. При цьому необхідно врахувати фактуру і колір матеріалів раніше використаних при оформленні ділянки, а також рослини розташовані біля майбутньої водойми.

Визначаємо стиль водоймища

Дуже важливим у проектній роботі є розуміння ідеї запропонованої архітектором. Тому концепцію майбутнього штучного водоймища необхідно зобразити не тільки у вигляді креслень, що називається «вид зверху», але супроводити тривимірними малюнками.

Після того як визначилися місце розташування, форма і стиль водоймища, а головне є чітке уявлення про те, як зміниться ділянку з його появою можна приступати до деталізації проекту.

Деталізуємо проект водойми

На цьому етапі ми остаточно підбираються рослини для оформлення штучного водоймища і розробляються креслення й схеми необхідні для проведення робіт. Це, перш за все: креслення креслення водойми, профіль чаші водоймища з висотними відмітками, конструктивні вузли прокладки необхідних комунікацій, схема підготовки підстави і укладання гідроізоляційного шару. Проектування водойми завершується розрахунком обсягів використовуваних матеріалів і складанням кошторису.

Ставки і водоймища - технологія пристрою
Водоймище з гнучкою гідроізоляцією

Гнучка гідроізоляція - це спеціальна плівка ПВХ (полівінілхлорид) і бутилкаучукова плівка. Плівки обох видів, як правило, чорного або темно-коричневого кольору і мають високі споживчі характеристики. Вони міцні й довговічні. Виробник гарантує якість і збереження властивостей протягом 15 років для ПВХ і 40 років для бутилкаучуку. Наявність різної по товщині плівки дає можливість застосовувати її для влаштування водойм будь-якої площі та об'єму.

Пристрій штучного водоймища з гнучкою гідроізоляцією
Формуємо профіль водойми

Перед початком робіт намічаємо контури майбутнього водоймища згідно з розробленим проектом мотузкою або садовим шлангом. Викопуючи яму, орієнтуємося на проектні висотні відмітки. Необхідно переконається, що краю водойми вирівняні за рівнем. У результаті виходить котлован, в якому вгадуються обриси і профіль нашого водойми.

Укладання плівки

Ретельно видаливши камені, коріння та інші гострі предмети вистилаємо чашу штучного водоймища спеціальним захисним матеріалом і поверх нього укладаємо плівку. Після того, як плівка буде укладена, ставок наповнюється водою і можна приступати до декоративного оформлення


Оформляємо водойму

Це саме складна частина роботи. Навіть керуючись проектом, оформлення водойми вимагає певної підготовки, художнього смаку і терпіння.

 

Посадка водних рослин

При посадці рослини можна або висаджувати в підготовлений грунт на дні водойми, або ж оптимальний варіант, встановлювати в спеціальні контейнери на дно ставка. В останньому випадку полегшуються всі операції, пов'язані з установкою рослин на зимівлю, їх розмноженням та доглядом за ставком. Щоб запобігти розмивання, поверх землі в контейнер насипається дрібний гравій.

Рослини, що використовуються у водоймах, поділяють на дві групи: постійно знаходяться у воді і поміщаються туди на літній період. Їх продуманий підбір і вдале розміщення зроблять рукотворний ставок не відрізнятись від природного. 

 


Пристрій струмка

У основі будівництва струмка лежить один і той же принцип: насос перекачує воду зі ставка - резервуара до найвищої точки, де знаходиться витік струмка, і звідти вода, підкоряючись закону тяжіння, знову стікає в ставок. Технологія пристрою струмка багато в чому схожа з принципами побудови ставка. Різниця лише в тому, що берегах водоймища при будівництві потрібно надати горизонтальне положення, а при влаштуванні струмка необхідний ухил його русла.

Формуємо ложе струмка

Після розмітки русла струмка, викопуємо його ложе, дотримуючись проектні відмітки. Після того, як основна частина грунту обрана, підсипаємо на дно траншеї пісок і остаточно формуємо профіль русла. За допомогою рівня постійно контролюємо ухил. Виправляти помилки пізніше буде складно і невигідно.

  

 

 

Укладання плівки

Видаливши всі гострі предмети і постеливши захисний матеріал, укладаємо плівку. Правильно покладена плівка і складки на ній повинні направляти воду точно по руслу.

 

 Оформляємо струмок

При оформленні русла, слід пам'ятати, що невеликі звуження, утворені камінням, порушують рівномірне протягом води, що дозволить струмка виглядати більш природно.

 

 

 

  

 

 


Штучна водойма з жорсткою гідроізоляцією

Жорстка форма для штучних водойм представляє собою ємність з пластмаси або скловолокна, яка може бути різних розмірів і контурів. В даний час вибір готових пластмасових форм досить великий. Всі вони мають достатню міцність, відносно невисоку ціну і легкі в установці.
Пристрій водойми з жорсткої форми

Намічаємо контури водойми

Для цього необхідно встановити корпус на вибране місце і вздовж верхнього краю вертикально поставити рейки з інтервалом приблизно півметра. Потім прокладаємо навколо рейок мотузку або садовий шланг і на землі виходить контур водойми.

  

 

 

Формуємо профіль водойми

Викопуємо яму на потрібну глибину і надаємо їй форму корпусу. Необхідно викопати яму точно відповідну рельєфу ємності, щоб вона, що називається «сіла» на своє місце як можна точніше з мінімальними зазорами.

 

 

 
 


Встановлюємо корпус водойми

Після того як котлован буде готовий, встановлюємо в нього ємність перевіряючи її горизонтальне розміщення за рівнем, виробляючи коригування. Потроху заповнюючи форму водою, забиваємо піском порожнечі між нею і стінками ями, з кожною підсипанням контролюємо рівень установки. Після наповнення ємності, маса води забезпечить її стійкість

 Оформляємо водойму

Оформляємо водойму згідно з розробленим проектом водойми, декоративними матеріалами та рослинами і доливаємо воду до потрібного рівня.

 

 


 

 

 

 

 

 

Як правило, проектування водойми відбувається при роботі над ландшафтним проектом ділянки.