Пристрій газону

Для створення газону треба ретельно прибрати сміття з ділянки (камені, цегла, плити, дошки, друзки, пластикові пляшки, пакети, фольгу). Ні в якому разі не заривайте його в землю. Цим ви створите несприятливі умови для росту і розвитку трав. Рослини в місцях таких могильників будуть відставати в рості, погано перезимовувати, хворіти. За інтенсивністю зелені через 1-2 роки легко визначити місця недбалої підготовки грунту: газон буде схожий на плямисту пантеру. Крім того, під час догляду ви ризикуєте пошкодити себе і техніку. Видаліть непотрібні дерева і чагарники, викорчують пні.

Потім слід очистити ділянку від бур'янів, рослин, що ростуть в недозволеному місці. На газоні повинні рости тільки посіяні злакові трави. Тому все решта максимально низько скошують і виполюють. Ефективний хімічний метод боротьби з бур'янами. Для цього зростаючі рослини обробляють гербіцидом. Добре зарекомендував себе раундап (80-120 мл на 10 л води, витрата - 5 л на 100 кв. М). Через 4-5 тижнів після обробки бур'яни повністю відімруть, і можна буде займатися підготовкою грунту до посіву газонних трав. Однак постійно оглядайте ділянку. За теплої та вологої погоди можуть прорости нове насіння бур'янів, і будуть потрібні подальші обробки гербіцидом.

Грунт для газону повинна бути досить вологоємним, щоб рослини не відчували нестачі вологи. У той же час вода не повинна скупчуватися на ньому, тому що це приводить до випадання рослин. Дренаж обов'язковий на тих ділянках, де застоюється вода після танення снігу, дощів, поливу. Влаштовують його наступним чином. Знімають родючий шар. Насипають на неродючу підгрунтя шар гравію, каміння або битої цегли висотою 10-15 см і добре його утрамбовують. Потім укладають шар піску висотою 10 см і теж ущільнюють. Після цього підсипають шар родючої землі в 10-15 см і накочують його катком масою не менше 100-120 кг. Каток легко замінити бочкою, заливши її водою і щільно закривши зливний отвір.

Більшість газонних трав краще ростуть і розвиваються на середніх за механічним складом родючих грунтах. Але такі далеко не на всіх дільницях. На важких глинистих грунтах вносять перед перекопування від 10 до 15 кг на 1 кв. м (1000-1500 кг на сотку) піску і, скопуючи, перемішують його з грунтом. На легких піщаних грунтах додають торф 4-5 кг на 1 кв. м (400-500 кг на сотку).

Газон засівають травами не на один рік, тому необхідно подбати про харчування рослин. Під перекопування або оранку вносять мінеральні добрива. Їх перемішують з верхнім шаром грунту. З мінеральних добрив краще комплексні, містять азот, фосфор і калій. Їх потрібно 2-3 кг на сотку або 20-30 г на кв.м. Вносити під газон органічні добрива (компост) - розкіш, доступна не багатьом. Свіжий гній під газон не використовують ніколи. Разом з ним можна занести така кількість насіння бур'янів, що потім мало роботи вам не здасться, а пристрій газону доведеться відкласти на кілька місяців, поки не позбудетеся від бур'янів.

Перекопка грунту - одне з найбільш необхідних і важких заходів з підготовки її до посіву. Вона допомагає розпушити на глибину до 25 см шар грунту, в якому будуть активно розвиватися коріння газонних трав. Якщо родючий шар невеликий (менше 15 см), не виносьте на поверхню підгрунтя, подбайте про купівлю грунту. Щоб підсипати на сотку шар в 10 см, буде потрібно не менше 10 куб.м родючої землі. Час для перекопування вибираємо не ми - його диктує погода: грунт повинен бути досить сухий.

Як перекопувати грунт, лопатою або культиватором?
Краще - лопатою, легше - культиватором. Який спосіб ви б не надали перевагу, під час перекопування необхідно ретельно вибирати каміння, коріння деревних рослин і багаторічних бур'янів, розбивати грудки землі. Фахівці кажуть, що грудочки землі повинні бути не більше кукурудзяного зерна. Їх розбивають зворотною стороною граблів, ногами, на великих ділянках - культиватором, встановивши його ножі на невелику глибину.

Потім, коли земля трошки обвітритися і підсохне після перекопування, її ущільнюють. Якщо ваша вага досить значний, потопчіться на ділянці, походіть по ньому дрібними кроками. Взуття має бути без каблуків, щоб не залишалися глибокі сліди. Утоптуючи, не випускайте з рук граблі: розрівнюйте землю, збирайте каміння, коріння, сміття. За допомогою довгої (2-3 м), рівної дошки, прив'язавши по краях її мотузку і протягнувши по ділянці, перевірте, чи достатньо вирівняна його поверхню. Крім того, варто пройтися по землі катком.

Рекомендують після перекопування, ущільнення і вирівнювання витримувати ділянку під паром, і протягом декількох (4-6 і більше) тижнів руками, сапкою, культиватором або хімічними препаратами знищувати бур'яни, сплячі насіння яких поступово проростають. Щоб прискорити проростання бур'янів, ділянку одразу після вирівнювання поливають. Це дуже ефективно стимулює проростання бур'янів, хоча і займає багато часу.

Для посіву використовують, як правило, суміші трав, а не окремі види. До складу сумішей підбирають види по темпі росту і розвитку, мають різні природні вимоги. Так, суміш з декількох (3-5) видів трав легше пристосовується і виживає на ділянці при різних погодних умовах, ніж газонна трава одного виду.